Bank Holiday co to jest

Jeżeli już jakiś czas jesteś w Anglii, na pewno spotkałeś się ze zwrotem Bank Holiday. Jeżeli jeszcze nie wiesz co znaczny ten zwrot i jakie niesie ze sobą konsekwencje to koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem!

Bank Holiday – co to jest?

Bank Holiday, to nic innego jak po prostu dodatkowe dni wolne od pracy. Nazwa tego okresu wzięła się stąd, że w tych dniach zarówno Urzędy jak i Banki nie pracują. Czy to jednak oznacza że każdy ma wolne?

Otóż nie, wszystko zależy od ustaleń w naszej umowie z pracodawcą. Jeżeli jesteś zatrudniony na stanowisku Państwowym wtedy możesz liczyć na dzień wolny od pracy lub jeżeli z uwagi na powagę wykonywanego przez Ciebie zawodu dzień wolny nie będzie możliwy (na przykład jeśli jesteś Strażakiem lub Policjantem), wtedy dostaniesz dwukrotną pensję za ten dzień lub dwa dni urlopu w innym dniu.

Jeżeli jednak pracujesz w prywatnej firmie, wtedy nie jest już tak kolorowo. Niektórzy pracodawcy zazwyczaj dają swoim pracownikom w tym dniu wolne, ale większość dużych zakładów (magazyny, fabryki) za bardzo się tym nie przejmuje i pracownicy zazwyczaj muszą pracować za normalną stawkę lub jedynie niewiele większą niż normalnie.

Warto też pamiętać że podczas Bank Holiday, wszystkie urzędy (także polskie ambasady) są zamknięte, więc nic w nich nie załatwimy.

Ciekawe jest to że w UK istnieją specjalne przepisy które pozwalają na przesunięcie Bank Holiday, lub na dodanie nowego dnia wolnego jeżeli odbywa się jakieś szczególne wydarzenie jak na przykład diamentowy Jubileusz Królowej Elżbiety drugiej, który miał miejsce 5 czerwca 2012 roku.

Gdzie znajdę listę dni wolnych (Bank Holiday)

Wszystkie aktualne Bank Holiday możecie znaleźć na tej stronie:

https://www.gov.uk/bank-holidays

Strona jest na bieżąco aktualizowana, więc warto dodać ją sobie do zakładek, gdyż znajdziecie tam wszystkie niezbędne informację. Patrząc obiektywnie, w Wielkiej Brytanii dni wolne od pracy są dość słabo zorganizowane i dla typowego polskiego emigranta nie są jakiś wielkim wydarzeniem. Zupełnie inaczej jest na przykład w Holandii, gdzie praca w dni ustawowo wolne, niesie ze sobą obowiązkowe znacznie większe wynagrodzenie niezależnie od umowy na jaką jesteśmy zatrudnieni.