Becikowe w UK

Becikowe w UK

Narodziny dziecka to wspaniały moment dla każdej rodziny. Jednak nie zawsze sytuacja materialna pozwala nam się odpowiednio z tego cieszyć i zamiast radości są obawy i stres. Dlatego właśnie Rząd Wielkiej Brytanii przygotował dla nas specjalny zasiłek który nazywa się Sure Start Maternity Grant, czyli nasze becikowe. Różnica jest jedynie taka, że w Polsce becikowe dostaje każdy, a w Wielkiej Brytanii jedynie osoby o trudnej sytuacji finansowej.

Kto może dostać Becikowe w UK

O otrzymanie becikowego możesz ubiegać się zarówno Ty jak i Twój partner. Podstawowym warunkiem jest to że osoba ubiegająca się o zasiłek musi pobierać jeden z poniższych zasiłków:

  • Income Suport,
  • income-based Jobseeker’s Allowance,
  • income-related Employment and Support Allowance,
  • Child Tax Credit – który musi być wypłacany w kwocie wyższej, niż Family Element,
  • Working Tax Credit – musi zawierać dodatek dla osób niepełnosprawnych,
  • Pension Credit – zasiłek emerytalny.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Dodatkowo spełniony zostać musi przynajmniej jeszcze jeden z poniższych warunków.

  • Ty lub Twója partnerka jest w ciąży i spodziewa się dziecka w przeciągu 11 tygodni lub dziecko urodziło się w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
  • Ty lub Twój partner adoptowaliście dziecko poniżej 1 roku życia w ciągu ostatnich 3 miesięcy.
  • Ty lub Twój partner opiekujecie się ciężarną dziewczyną, która jest poniżej 20 roku życia i spodziewa się dziecka w przeciągu najbliższych 11 tygodniu lub urodziła dziecko w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Wysokość becikowego w UK

Tutaj sprawa jest prosta i nieskomplikowana. Becikowe wynosi zawsze 500 funtów i nie mają tutaj znaczenia inne zasiłki czy Twoje oszczędności. Jeżeli spełniasz wymienione wcześniej warunki, to zarówno Twoje przychody jak i oszczędności są na odpowiednio niskim poziomie. Warto pamiętać że becikowe przysługuje nie tylko na pierwsze dziecko, ale także na każde kolejne.

Jak złożyć wniosek o Sure Start Maternity Grant

Jeżeli chcemy ubiegać się o otrzymanie becikowego musimy wypełnić formularz SF100 (Sure Start), który jest dostępny w każdym Job Centre Plus lub do pobrania z internetu ze strony Departamentu Pracy i Emerytur (Department for Work and Pensions).

Termin składania wniosku o zasiłek należy złożyć w okresie od 29 tygodnia ciąży do 3 miesiąca po urodzeniu dziecka.