Child Benefit – zasiłek na dziecko

Child Benefit zasiłek na dziecko

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego że wychowanie i utrzymanie dziecka jest drogie. Oczywiście nie można przeliczać miłości – szczególnie matczynej miłości – na pieniądze, niemniej jednak samą miłością dziecka nie wykarmimy, nawet gdybyśmy bardzo chcieli. Dlatego właśnie rząd w Wielkiej Brytanii wprowadził Child Benefit, czyli zasiłek na dzieci. W tym artykule powiemy Wam kto może się o niego starać, ile wynosi oraz jak go otrzymać.

Child Benefit jak dostać

W przypadku tego zasiłku sprawa jest bardzo prosta. Zasiłek ten przysługuje każdemu opiekunowi, którego dziecko nie ukończyło jeszcze 16 roku życia, lub starszego (do 17 roku życia) jeżeli jest zarejestrowane w Job Centre i szuka pracy. Świadczenie może być także wypłacane do 19 roku życia dziecka, pod warunkiem że uczy się ono na „full time”.

Zasiłek ten przysługuje jedynie jednemu z rodziców/ opiekunów i to pod warunkiem że dziecko nie otrzymuje podobnej pomocy od polskiego rządu.

Odpowiedni druk otrzymujemy przy wyjściu ze szpitala po porodzie, a jeżeli nasze dziecko nie urodziło się w Wielkiej Brytanii to musimy udać się do Job Centre Plus oraz posiadać numer NIN (National Insurance Number). Jeżeli nie chcemy chodzić po urzędach formularz możemy pobrać ze strony HMRC, lub wziąć go z poczty czy wspomnianym wcześniej Job Centre Plus.

Ile wynosi zasiłek

Wysokość zasiłku jest z góry określona i wynosi on odpowiednio 20,30GBP na pierwsze dziecko, oraz 13,40 GBP na każde kolejne. Podane wartości są wartościami tygodniowymi, a wypłacanie świadczenia odbywa się zazwyczaj co cztery tygodnie – jednak w przypadku bardzo ubogich rodzin, może ono być wypłacane co tydzień.

Bardzo ważne! Zasiłek ważny jest jedynie trzy miesiące wstecz, dlatego powinniśmy starać się o niego jak najszybciej, żeby nie stracić pieniędzy. Zachęcamy także do poczytania o innych zasiłkach na dzieci w UK.

Przeczytaj także: ChildCare element oraz Prawa kobiet w ciąży w UK.