Ciąża w UK, jak wygląda?

Ciąża w UK

W tym artykule dowiesz się co zrobić, kiedy zajedziesz w ciąże w Wielkiej Brytanii. Gdzie się udać, jakie wnioski wypełnić oraz jak przebiega ciąża w UK – tego wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Ciąża jest bardzo wyjątkowym okresem zarówno dla przyszłej mamy jak i taty, ale jest to także czas pełen stresu i obaw – szczególnie kiedy zmagamy się z barierą językową i nowym środowiskiem. Ale bez obaw, w Anglii większość osób chce Ci pomóc i są do Ciebie bardzo przychylni.

Jestem w ciąży, co robić?

Po pierwsze, musisz udać się do swojego lekarza rodzinnego. To właśnie lekarz rodzinny przeprowadzi z Tobą podstawowy wywiad, oraz w przypadku wątpliwości może zlecić wykonanie testu ciążowego. To właśnie podczas tego pierwszego spotkania zostaniesz zapisana do położnej (bo w UK to właśnie one prowadzą ciążę), a także pouczona o odpowiedniej diecie i stylu życia.

Pierwsze spotkanie z położna

Pierwsza wizyta u położnej wypada zazwyczaj pomiędzy 12, a 14 tygodniem ciąży. Podczas tej wizyty będziesz miała możliwość poznania swojej położnej, a ona Ciebie. Zostanie z Tobą przeprowadzony wywiad odnośnie chorób, diety, stanu zdrowia. Położna wykona także podstawowe badania, takie jak pomiar wagi ciała, ciśnienia, badanie moczu. Może także zlecić badanie krwi, oraz badanie na obecność białka w moczu.

Również podczas tego spotkania powinnaś otrzymać formularz uprawniający Cię do bezpłatnej opieki dentystycznej oraz darmowych leków (tzw. Maternity Exemption Certificate). Oprócz tego powinnaś także otrzymać książeczkę w której opisany jest poród, prawa do zasiłków, instytucje które mogą pomóc – jednym słowem wszystko to, czego potrzebuje kobieta w ciąży. Książka ta nazywa się NHS Pregnancy Book.

Pierwsze USG w UK.

Pierwsze USG odbywa się pomiędzy 10, a 14 tygodniem ciąży. Podczas tego badania lekarz sprawdza czy dziecko nie posiada wad wrodzonych. Taki zabieg trwa zwykle około 20 minut.

The double/triple test

Jest to badanie wykonywane przez lekarza, które ma na celu sprawdzenie czy Twoje dziecko jest zdrowe, oraz czy nie posiada poważnych wad anatomicznych/zdrowotnych uniemożliwiających jego przeżycie. Wykonuje się go w około 16 tygodniu ciąży, ale tylko pod warunkiem że kobieta wyrazi zgodę na takie badanie.

Druga wizyta u położnej

Podczas drugiej wizyty u położnej wykonywane są podstawowe badania, czyli badanie moczu, ciśnienia, wagi itp. Zostajesz także poinformowana o wszystkich wynikach badań oraz o ich ewentualnych konsekwencjach. Druga wizyta odbywa się zazwyczaj w okolicach 16 tygodnia ciąży.

Drugie badanie USG

Na drugie badanie udajemy się pomiędzy 20, a 23 tygodniem ciąży. Podczas tego badania oprócz sprawdzenia poprawności anatomicznej dziecka, lekarz może także zdradzić nam jego płeć – jeśli tylko będziemy chcieli.

Trzecia wizyta u położnej.

Trzecia wizyta odbywa się zazwyczaj w okolicach 20 tygodnia ciąży. Oprócz podstawowych badań, położna mierzy także rozmiar brzucha. Kolejne wizyty są już ustalane indywidualnie według potrzeb. Przyjmuje się że kobieta która rodzi pierwszy raz powinna odbyć łącznie 10 spotkań z położną, a kobiecie która już raz rodziła wystarczy 7 spotkań.

W skrócie można jednak powiedzieć że w okolicach 36 tygodnia, położna sprawdza ułożenie dziecka w brzuchu, a w 40 tygodniu omawiane są szczegóły porodu, oraz metody jego ewentualnego wywołania.

Zachęcamy także do przeczytania poniższych artykułów: