Housing benefit – zasiłek na mieszkanie

W tym artykule chciałbym się skupić na omówieniu najważniejszych rzeczy związanych z Housing Benefit (w skrócie HB), co jest niczym innym jak dodatek mieszkaniowy, czy zasiłek mieszkaniowy.

Housing benefit komu się należy

Żeby ubiegać się o otrzymywanie zasiłku mieszkaniowego musisz spełnić kilka podstawowych wymogów takich jak:

  • musisz mieć ukończone 18 lat.
  • Musisz być rezydentem w Wielkiej Brytanii lub mieszkać w niej na stałe od dłuższego czasu. Jeżeli przybędziesz do UK na kilka tygodni przed ubieganiem się o zasiłek, to możesz mieć duże problemy z jego otrzymaniem.

Dodatkowym warunkiem jest Twój majątek, czyli kapitał i oszczędności które nie mogą przekraczać 16.000 GBP. Trzeba pamiętać że do majątku zaliczają się zarówno nieruchomości jak i rzeczy ruchome (samochody, motocykle, elektronika itp.)
Bardzo ważnym wymogiem w otrzymaniu zasiłku jest również fakt że ubiegając się o niego musisz płacić czynsz i nie ma tu znaczenia czy wynajmujesz mieszkanie komunalne czy płacisz landlordowi. Co więcej możesz także starać się o zasiłek mieszkaniowy jeżeli tylko wynajmujesz pokój w hostelu albo jesteś pensjonariuszem, a także w sytuacji gdy dzielisz z kimś mieszkanie lub wynajmujesz jedynie sam pokój.
Jak widzicie rząd Wielkiej Brytanii idzie nam bardzo na rękę i stara się jak najbardziej pomóc osobom w trudnej sytuacji. Właściwie jedynym ograniczaniem jest to że nie możemy wynajmować mieszkania/ pokoju od naszej rodziny. W takiej sytuacji nie możemy ubiegać się o zasiłek i ma to na celu ochronę przed wyłudzaniem pieniędzy. Mówimy tutaj o sytuacji gdy jeden z członków rodziny wynajmuje mieszkanie swojej żonie, siostrze oraz dzieciom, a każde z nich stara się o zasiłek – chyba jest to jasne obostrzenie.
Dodatkowo jeżeli wynajmujesz mieszkanie komunalne to możesz także starać się o zasiłek Jobseeker’s Allowance (JSA) oraz Employment and Support Allowance (ESA).

Housing benefit dla studentów

Również jeżeli jesteś studentem możesz ubiegać się o otrzymywanie zasiłku, ale tylko jeżeli spełniasz opisane wcześniej wymogi, a także jeżeli studiujesz zaocznie. Jeżeli studiujesz na „full time” to możesz mieć duży problem z otrzymaniem zasiłku. Wyjątkiem jest sytuacja gdzie dwójka osób (małżeństwo lub partnerzy) mieszkają razem, studiują full time, a do tego mają pod opieką dziecko. W takiej sytuacji mogą ubiegać się o zasiłek z pozytywnym skutkiem.

Housing benefit ile się należy

Takie pytanie często zadają Rodacy mieszkający w UK, jednak już odpowiedź na nie, nie jest taka prosta i zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • Twój wiek, wielkość rodziny, wiek członków rodziny, niepełnosprawność, czy któraś z osób mieszkających z Tobą jest w stanie pomóc Ci przy płaceniu czynszu.
  • Przychody Twoje oraz Twojego partnera, łącznie z benefitami oraz ulgami podatkowymi.
  • Oszczędności które posiadasz Ty oraz Twój partner/ partnerka.

Ale to jeszcze nie wszystko, znaczenie także ma

  • Kwota czynszu którą aktualnie płacisz, a konkretnie to czy jest rozsądna w przypadku Twojego mieszkania.
  • Czy rozmiar mieszkania jest odpowiedni dla Ciebie, oraz Twojej rodziny.

No ale przejdźmy do konkretów, poniżej umieszczamy górną granicę zasiłku jaki możemy otrzymać:

250 funtów / tydzień w mieszkaniach jednopokojowych
290 funtów / tydzień w mieszkaniach dwupokojowych
340 funtów / tydzień w mieszkaniach trzypokojowych
400 funtów / tydzień w mieszkaniach czteropokojowych

Pamiętajmy jednak, że jest to górna granica, a realna kwota zasiłku będzie zależała od wszystkich powyższych parametrów.

Housing benefit, jak jest wypłacany.

Jeżeli opłacasz Council Tax (podatek miejski) to zasiłek zostanie bezpośrednio wypłacany na Twoje konto bankowe. Jeżeli jednak z jakichś przyczyn nie podlegasz pod urząd miejski to masz do wyboru trzy opcje:

  • Przelew wprost do landlorda.
  • Otrzymanie czeku.
  • Przelew na Twoje konto bankowe.

Housing benefit, jak aplikować czyli Formularz Housing Benefit (HCTB1)

To bardzo proste, wystarczy że wypełnisz formularz na Housing Benefit. Otrzymasz go dzwoniąc do Job Centre Plus, w lokalnych oddziałach tej instytucji lub po prostu pobrać go ze Departamentu Pracy i Emerytur (Department for Work and Pensions)