Jobseeker’s Allowance – zasiłek dla bezrobotnych

currency-1205892_1280

Jobseeker’s Allowance – zasiłek dla bezrobotnych

Sytuacja w której nie mamy pracy jest bardzo stresująca dla każdego człowieka. Mamy do opłacenia rachunki, raty, musimy kupić jedzenie, zatankować samochód, ale brakuje nam źródła dochodu które dałoby nam pieniądze na pokrycie naszych kosztów życia. Na szczęście rząd Wielkiej Brytanii doskonale zdaje sobie sprawę jak trudna i stresująca jest to sytuacja i stara się nam pomóc w przetrwaniu tych trudnych chwil. Dlatego właśnie osoba bezrobotna, aktywnie poszukująca pracy może liczyć na otrzymywanie cotygodniowych pieniędzy.

Jobseeker’s Allowance – komu przysługuje

W przeciwieństwie do innych zasiłków w Wielkiej Brytanii, otrzymanie zasiłku dla bezrobotnych (a właściwie poszukujących pracy) jest bardzo proste. Jedyne kryteria jakie należy spełnić to:

  • przepracować nieprzerwanie 12 miesięcy przed utratą pracy. W przypadku zmiany pracy, przerwa w zatrudnieniu nie może przekroczyć 30 dni,
  • mieć 18 lub więcej lat,
  • być zdolnym do pracy,
  • wykazywać chęć podjęcia pracy w każdej chwili,
  • aktywnie poszukiwać pracy (jest to sprawdzane na spotkaniach).

Zasiłek ten nie przysługuje osobom które ukończyły już wiek emerytalny (65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet).

Zasiłek nie przysługuje także osobom które mają oszczędności przekraczające 16 000 funtów, lub których partner/partnerka pracuje przynajmniej 24 godziny tygodniowo.

Spotkania w JobCentre

Jeżeli otrzymasz już zasiłek, musisz mieć świadomość że co mniej więcej dwa tygodnie będziesz zobowiązany do pojawienia się w JobCentre, gdzie pracownik będzie pomagał Ci znaleźć pracę, a także sprawdzi czy faktycznie aktywnie jej poszukujesz. Jeżeli będziesz unikał zarówno spotkań jak i poszukiwania pracy to wypłacanie zasiłku zostanie Ci anulowane.

Jobseeker’s Allowance ile wynosi

Poniżej przedstawiamy tabelkę, na podstawie której możecie sprawdzić jaka wysokość zasiłku się Wam należy:

Contribution-based Jobseeker’s Allowance
Maksymalne tygodniowe stawki:

Wiek Wysokość zasiłku
16 – 24 lat 56.80 GBP
25 lat lub więcej 71.70 GBP

Income-based Jobseeker’s Allowance
Maksymalne tygodniowe stawki:

Rodzaj Wysokość zasiłku
Osoby samotne – poniżej 25 lat 56.80 GBP
Osoby samotne w wieku 25 lat lub więcej 71.70 GBP
Małżeństwa / związki partnerskie (oboje powyżej 18 roku życia) 112.50 GBP
samotni rodzice (poniżej 18 roku życia) 56.80 GBP
samotni rodzice (powyżej 18 roku życia) 71.70 GBP

Jak zapewne zauważyliście, w tabeli określono dwa rodzaje świadczeń: Contribution-based oraz Income-based. Pierwszy z nich jest oparty na społecznych składkach ubezpieczeniowych z ostatnich dwóch lat podatkowych oraz jest wypłacany przez pół roku. Z kolei Income-based bazuje na dochodach i oszczędnościach konkretnej osoby. Możliwość pobieranie tego zasiłku posiadają osoby, które nie posiadają odpowiedniej ilości opłaconych składek National Insurance Contribution.