Jak otworzyć konto w Anglii

W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak otworzyć konto w Anglii. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa i jeżeli uważasz że otwarcie konta w Polsce jest uciążliwie, to chyba nigdy nie robiłeś tego w Anglii… W sumie to na pewno nie robiłeś, inaczej nie czytałbyś tego artykułu 🙂

Jak otworzyć konto w Anglii

Po pierwsze zapomnij o tym że dasz radę wejść do banku z ulicy i otworzyć konto – nie ma szans. Na takie spotkanie musisz się umówić, albo bezpośrednio w placówce danego banku lub przez internet. Musisz też liczyć się z tym że, na takie spotkanie czeka się od 7 do 14 dni roboczych.

Gdy już uda nam się umówić na spotkanie w sprawie otwarcia konta bankowego w Anglii, musimy przygotować się na rozmowę z pracownikiem banku. Taka rozmowa trwa około 30 minut, podczas której jesteś pytany o to czy masz pieniądze, czy masz pracę, czy Twoje wydatki są większe bądź mniejsze od zarobków. Na pewno jest to nowe doświadczenie dla każdego Polaka, bo w Polsce raczej nigdy nie usłyszysz takiego pytania.

I teraz co bardzo istotne, jest duża szansa że pracownik nie wyrazi zgody na to aby otworzyć Ci konto w banku. Mi na przykład podczas pierwszej rozmowy odmówiono! A wiecie dlaczego? Miałem już załatwioną pracę przez agencję pracy, ale żeby podpisać umowę musiałem mieć konto w banku. Więc poszedłem do banku i co tam usłyszałem? Że nie otworzą mi konta bo nie mam pracy! Ja mu tłumaczę, że nie dostanę pracy dopóki nie będę mieć konta w banku, a on mi na to że mogą dać mi wypłatę czekiem i tyle w temacie. Ja mówię że ok, mam 3000 funtów oszczędności, które teraz trzymam w skarpecie w pokoju i chce je wpłacić na konto. A on zdziwiony skąd mam tyle pieniędzy i że teraz to już w ogóle nie mam szans na otwarcie konta. Super!

Jak więc otwarłem konto w banku?

Końcowo założyłem konto w Llyods banku, który okazał się najbardziej “normalny” i najtańszy. Tutaj macie link do tego konta (gdyby przestał działać to napiszcie w komentarzu, teraz jest oki ale za 2-3 lata może się zmienić adres). Tam klikacie Apply now, wypełniacie wniosek, wybieracie placówkę w banku do której chcecie przynieść proof of adress i gdzie zeskanują Wam dowód osobisty bądź paszport. Następnie do dwóch tygodni na Wasz adres przyjdzie na początku list z danymi do konta, a potem przyjdzie karta którą trzeba aktywować przez internet.

I to wszystko, musicie tylko pamiętać że wypłacając z “obcych bankomatów” naliczana jest absurdalna opłata rzędu 3 czy 5 funtów – nie w każdym tak jest, ale trzeba uważać.