Polski dowód osobisty w UK

idW tym wpisie chciałbym poruszyć bardzo ciekawy temat, jakim jest posiadanie polskiego dowodu osobistego w UK.

Każdy kto trochę pomieszkał w Anglii może potwierdzić że posługiwanie się polskim dowodem osobistym w różnych typowych sytuacjach jak np. kupno alkoholu, papierosów czy nawet przy zakładaniu konta bankowego rodzi czasem pewne konfliktowe sytuacje.

Chodzi konkretniej o to, że dużą część Brytyjczyków, szczególnie pracująca na niskim szczeblu (kasjerka, konsultant w banku) nie akceptuje polskich dowodów osobistych lub przyjmują je z wielkim oporem i często potrzebna jest interwnecja kierownika lub przełożonego który uzna nasz dowód osobisty za pełnoprawny dokument potwierdzający naszą tożsamość.

Dlaczego tak się dzieje? Czy jest to przejaw rasizmu? Czy takie zachowanie jest wynikiem dyskryminacji Polaków w Zjednoczonym Królestwie?

Przecież jesteśmy obywatelami Unii Europejskiej, nasz dowód osobisty jest honorowany w Niemczech, Holandii, Francji, Włoszech i Hiszpanii, więc o co chodzi tym Anglikom?

Odpowiedź na to pytanie jest dość zaskakująca, ale żeby do niej dotrzeć trzeba poznać odrobinę historii Anglii.

Polski dowód osobisty w UK

Mam nadzieję że ten artykuł nie tylko wyjaśni Ci kwestię braku akceptacji polskiego dowodu osobistego, ale także przybliży Ci historię tego kraju i pozwoli lepiej zrozumieć mentalność Anglików.

Brak honorowania polskich dowodów osobistych wynika z pewnej zaściankowości Anglików. Ale jak to zaściankowości? Przecież Anglia jest takim bogatym, nowoczesnym krajem, jak może być zaściankowa, co to za brednie?

A no jednak może. Otóż w Anglii nie funkcjonuje coś takiego jak dowód osobisty. A skoro Anglik nie musi posługiwać się dowodem osobistym, to nie zawraca sobie głowy tym czy inne osoby mają prawo go używać.

To w Anglii nie ma dowodów osobistych? No tak się składa że nie ma. Po wojnie przez chwilę wydawano dowody osobiste, jednak nie przyjęły się one w społeczeństwie i rząd zrezygnował z ich wydawania.

Aktualnie do potwierdzania swojej tożsamości i adresu zamieszkania Anglicy używają:

  • Paszportu lub/i prawa jazdy
  • Umowy wynajmu mieszkania/pokoju
  • Rachunku za wodę lub telefon ( w formie listu)

Jak więc widzisz brak akceptacji Polskich dowodów osobistych wynika z faktu że Anglicy po prostu nie znają czegoś takiego jak dowód osobisty. Dla nas Polaków może być do dziwne ponieważ w naszym kraju dowód osobisty jest najważniejszym dokumentem dzięki któremu możemy wszystko załatwić a jego zagubienie wiąże się ze sporymi kłopotami.

Na szczęście jednak, na wyspach pojawia się coraz więcej Polaków dzięki czemu polskie dowody osobiste są coraz bardziej popularne i coraz więcej pracowników niższego szczebla wie z czym ma do czynienia i honoruje polski dowód osobisty.

Jeżeli jednak obawiasz się trudności w załatwianiu niektórych spraw formalnych (jak na przykład otwarcie konta w banku) to zalecam posługiwanie się paszportem – w ten sposób unikniemy nerwów i straconego czasu.