Prawa kobiet w ciąży

adult-18604_1280

Ciąża to niesamowity czas dla każdej kobiety. Można powiedzieć że ciąża jest wielkim wydarzaniem dla każdego. Zarówno dla rodziców, dziadków jak i dla Rządu Wielkiej Brytanii. Każdy dobrze prosperujący kraj, wie jak ważny jest przyrost naturalny i tworzy specjalne programy które mają pomóc przyszłej mamie, a także rodzicom odnaleźć się w nowej sytuacji.

Prawa kobiety w ciąży w UK

Każdej ciężarnej kobiecie, która pracuje na terenie Wielkiej Brytanii przysługuje pięć podstawowych i niezbywalnych praw. Są to:

 1. Płatny czas wolny, który kobieta wykorzystuje na przeprowadzenie niezbędnych badań.
 2. 52 tygodnie urlopu, z czego 26 tygodni jest obowiązkowe oraz płatne, a drugie 26 jest dobrowolne ale już niepłatne.
 3. Prawo do zasiłku macierzyńskiego, oraz w przypadku trudnej sytuacji materialnej także prawo do becikowego.
 4. Prawo do równego, sprawiedliwego traktowania.
 5. Prawo do ochrony przed zwolnieniem.

Ale to jeszcze nie wszystko, przeczytajcie do końca nasz artykuł, a poznacie inne prawa które przysługują ciężarnym kobietą oraz organizacje które pilnują by pracodawca przestrzegał obowiązującego prawa.

Odpowiednie warunki pracy

Pracodawca, gdy zostanie poinformowany o tym że dana kobieta jest w ciąży, musi zapewnić jej odpowiednie warunki pracy. Co to oznacza?

 • Ciężarna kobieta nie może dźwigać i podnosić ciężkich rzeczy,
 • nie może przebywać przez dłuższy czas w pozycji siedzącej bądź stojącej,
 • nie może być wystawiana na działanie szkodliwych substancji,
 • nie może pracować dłużej (chodzi tutaj o nadgodziny).

Jeżeli aktualnie wykonywana praca zawiera któryś z tych czynników pracodawca zobowiązany jest do oddelegowania pracownicy do innej pracy. Jeżeli jest to niemożliwe, pracodawca musi zawiesić kobietę w obowiązkach pracowniczych, jednocześnie cały czas wypłacając jej wynagrodzenie.

Czas wolny na badania

Jak pisaliśmy na początku, każda ciężarna kobieta ma prawo do czasu wolnego przeznaczonego na badania. Warto tutaj podkreślić że nie chodzi tutaj jedynie o badania, ale także o zajęcia w szkole rodzenia, spotkania z położną czy relaks. Za tak wykorzystany czas, obowiązuje pracownice normalna stawka godzinowa, jednak w dobrym zwyczaju jest by nie wykorzystywać tego czasu w sposób uciążliwy. Jeżeli mamy możliwość odbycia niektórych spotkań czy badań po pracy, powinniśmy z tego skorzystać.

Warto także mieć świadomość, że pracodawca może chcieć od nas dokumentu potwierdzającego naszą obecność na zajęciach czy badaniu – i ma on do tego wszelkie prawo. W tej sytuacji najlepiej jest przedstawić mu medical certification lub maternity certificate – są do dokumenty wystawiane przez lekarza bądź położoną.

Obowiązki w pracy

Pamiętaj jednak że ciąża to nie tylko prawa, ale także i obowiązki – na szczęścia nie ma wśród nich nic co strasznego. Po pierwsze powinnaś jak najszybciej poinformować pracodawce o ciąży – musi on mieć bowiem czas na znalezienie osoby która zastąpi Cię w obowiązkach. Po drugie, poinformuj także pracodawcę kiedy masz zamiar przejść na zasiłek czyli urlop macierzyński. Powinnaś także informować swojego szefa o wszelkich badaniach i wyjściach najszybciej jak to możliwe. Tak by miał czas się na to przygotować.

Gdzie szukać pomocy?

Co jednak zrobić w sytuacji kiedy pracodawca, nie przestrzega prawa i utrudnia Ci pracę lub traktuje Cię niesprawiedliwie? Najlepiej udać się po pomoc do kogoś silniejszego, w tym przypadku polecamy kontakt z:

 • The National Childbirth Trust
 • The Equal Opportunities Commission (EOC)
 • The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (Acas).
 • Citizens Advice Bureau (CAB)