Proof of Address co to

Życie w Anglii pod wieloma względami wygląda inaczej niż w Polsce. Polacy zazwyczaj odczuwają to kiedy chcą coś załatwić w banku czy urzędzie. Udają się wtedy do okienka, wyciągają swój polski dowód osobisty i są mocno zdziwieni kiedy urzędniczka pyta ich “What is it?”.

Otóż w UK, nie funkcjonuje za bardzo coś takiego jak dowód osobisty. Anglicy posługują się paszportami i to nie dawna polskie dowody osobiste nie były w ogóle honorowane, zresztą do tej pory jeszcze się to zdarza.

To właśnie z uwagi na brak dowodów osobistych zaistniała w UK potrzeba posiadania Proof of Address.

Proof of Address co to jest

Jest to po prostu dokument który potwierdzi nasz adres. Przyjęło się że jako takiego potwierdzenia używa się rachunku za prąd z naszymi danymi lub po prostu innego rachunku który będzie zawierał nasz adres. Sprawa wydaje się prosta, ale nie dla osoby która dopiero co przyjechała do UK i wynajmuje jedynie mały pokoik. W takiej sytuacji jako dokument potwierdzający może posłużyć nam umowa wynajmu, którą podpisaliśmy z landlordem. Jeżeli takiej umowy nie posiadamy, bo na przykład mieszkamy za darmo u rodziny, wtedy oni muszą napisać specjalny list, w którym potwierdzą że mieszkach pod wskazanym adresem. Masa komplikacji i trudności wynika z takiego stanu rzeczy, jednak to właśnie jest UK. Anglicy potrafili skomplikować sobie nawet wodę w umywalce (dwa krany, jeden z wrzątkiem, drugi z lodowatą wodą), więc nie ma co się dziwić że również kwestia biurokracji jest przekombinowana.

Gdzie nas mogą prosić o Proof of Address?

Na koniec warto wiedzieć, kto może oczekiwać od nas potwierdzenia adresu – to może nam uniknąć początkowych problemów. Proof of Address jest wymagane podczas:

  • wyrabiania numeru NIN,
  • podpisywania umowy o pracę, rejestracji w agencji pośrednictwa pracy,
  • podczas zakładania konta w banku,
  • podczas pierwszej rejestracji u lekarza.

W te cztery powyższe miejsca, udaje się każdy emigrant w niedługim czasie po przybyciu do UK i w każdym z nich powinien mieć ze sobą potwierdzenie adresu. Pamiętajmy też, żeby nigdy go u nikogo nie zostawiać (szczególnie jeśli jest to umowa najmu). Jeżeli ktoś chce, niech zrobi sobie ksero, ale oryginał zawsze musimy mieć w swoich dokumentach.