Szkoła rodzenia w UK

child-1138195_1920

W artykule prawa kobiet w ciąży, pisaliśmy że jednym z praw jest możliwość płatnego uczęszczania na zajęcia do szkoły rodzenia. Polega to na tym że ciężarna kobieta może udać się na takie zajęcia w godzinach pracy i będzie miała to normalnie zaliczone do czasu pracy, a co za tym idzie dostanie za ten czas wypłatę.

Dlatego dzisiaj chcieliśmy Wam nieco przybliżyć temat szkoły rodzenia w UK. Dowiecie się tutaj skąd pochodzą pierwsze szkoły rodzenia, co nam dają, oraz jak się na nie zapisać.

Szkoły rodzenia w UK

Pierwsze szkoły rodzenia pojawiły się właśnie w Anglii, na początku lat sześćdziesiątych i to właśnie z tego miejsca rozprzestrzeniły się później na resztę kontynentu. Podczas takich zajęć zarówno kobieta, jak i przyszły tata (który niestety nie ma za to płacone) uczą się jak razem przejść przez poród. Ćwiczenia polegają głównie na trenowaniu oddechu oraz zawierają zajęcia gimnastyczne oraz relaksacyjne. Oprócz tego przyszli rodzice uczą się także podstawowych czynności takich jak karmienie czy przewijania niemowlaka.

Korzystanie z tego rodzaju szkoleń niesie ze sobą same plusy, a oto niektóre z nich:

  • rodzice świadomie szykują się do narodzin i opieki nad dzieckiem,
  • kobieta jest przygotowana do porodu, oraz nauczona odpowiednich zachowań,
  • rodzice uczą się podstawowych czynności wykonywanych przy noworodku.

Dodatkowo niezależne badania wykazały że poród u kobiety nieprzygotowanej trwa od 8 do 12 godzin, a u kobiet które odbywały zajęcia w szkole rodzenia, czas ten skrócił się do 6-8 godzin.

Jak się zapisać do szkoły rodzenia

Zajęcia takie zaproponuje wam wasza położna między szóstym, a siódmym miesiącem ciąży. Zajęcia z reguły odbywają się od pięciu do ośmiu godzin tygodniowo. Zajęcia te są w stu procentach darmowe, co jest dodatkowym plusem i zachętą do zapisania się na kurs rodzenia.

Jeżeli jednak wasza położna z jakichś powodów nie zaproponowała Wam takiego szkolenia, koniecznie ją o to dopytajcie. Takie zajęcia są bardzo ważne dla przyszłych rodziców (a w szczególności dla przyszłej mamy) dlatego szczerze Wam je polecamy!