Urlop Ojcowski w UK

Urlop Ojcowski w UK

Dzisiaj poruszymy bardzo przyjemny temat jakim jest urlop tacierzyński i ojcowski w UK. Każdy dobrze wie że narodziny (lub pojawienie się nowego członka rodziny) jest dużym wydarzeniem dla każdego z członków rodziny. Doskonale rozumie to także Rząd Wielkiej Brytanii, który stworzył narzędzie które pomaga młodym rodzicom odnaleźć się w nowej sytuacji, a którego brakuje w Polsce czyli urlop tacierzyński. W tym artykule dowiecie się kto się kwalifikuje do wypłaty tego zasiłku, ile trwa urlop ojcowski w UK, oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Kto się kwalifikuje do urlopu tacierzyńskiego.

Na wypłatę tego zasiłku kwalifikuje się każdy mężczyzna który zarabia minimum 107GBP tygodniowo, jest zatrudniony u jednego pracodawcy przez minimum 26 tygodni przed datą porodu oraz jest biologicznym ojcem dziecka, lub też będzie odpowiedzialny za jego wychowanie. Bardzo istotna jest informacja że urlop ojcowski w Anglii należy się zarówno przy narodzinach dziecka, jak i przy adopcji.

Ile trwa urlop ojcowski i jaka jest kwota zasiłku.

Urlop Ojcowski trwa tydzień lub dwa tygodnie i o długości urlopu decyduje pracownik. Wysokość świadczenia będzie wynosiła 125 GBP lub 90% Twoich tygodniowych zarobków (w zależności od tego, która kwota będzie niższa).

Również pracownik decyduje kiedy chce udać się na urlop, ale musi on zostać wykorzystany w ciągu ośmiu tygodni od dnia pojawienia się dziecka w rodzinie.

Jeżeli młody tatuś pracuje w dwóch pracach, to w każdej z nich może wziąć urlop ojcowski i otrzymywać zasiłek od dwóch pracodawców jednocześnie.

Jak złożyć wniosek

O chęci wybrania się na urlop ojcowski powinieneś poinformować swojego pracodawcę przynajmniej 15 tygodni przed planowanym dniem porodu lub w ciągu 7 dni od dnia otrzymania informacji o zgodzie na adopcję dziecka. Jeżeli zmienisz zdanie i zdecydujesz się pracować musisz poinformować o tym pracodawcę 28 dni wcześniej.

Pracodawca może również wymagać od Ciebie przedstawienia formularza SC3, który jest do pobrania na stronie HRMC i który potwierdza Twoje prawo do otrzymania tego zasiłku.