Working Tax Credit co to jest

Working Tax Credit co to jest

Dzisiaj omówimy chyba jeden z ciekawszych zasiłków o jakie możemy ubiegać się w Anglii, czyli o Working Tax Credit. Jest to zasiłek dla osób o niskich dochodach które pracują na terenie Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej. Jest to bardzo rozbudowany zasiłek, posiadający swoje elementy (jak na przykład ChildCare), jednak postaramy się go tutaj opisać w przyjemny i przystępny sposób.

Working Tax Credit dla kogo

Jak wspomnieliśmy na początku jest to bardzo „rozbudowany” zasiłek, który posiada szerokie grono odbiorców. O zasiłek ten mogą ubiegać się:

  • Rodzice bądź opiekunowie, którzy opiekują się dzieckiem lub osobą młodą i pracują nie mniej niż 16 godzin tygodniowo. Dotyczy do każdego z rodziców bądź opiekunów, chyba że nie mogą podjąć takiej pracy z powodów zdrowotnych.
  • Osoby samotne, które ukończyły 25 lat oraz pracują przynajmniej 30 godzin tygodniowo,
  • Osoby samozatrudnione,
  • Pary, które nie posiadają dzieci, w których jedna osoba lub obie musi przepracować co najmniej 30 godzin tygodniowo. W tej sytuacji jedna z osób musi mieć ukończone 25 lat, a zasiłek otrzymuje tylko jedna osoba.
  • Osoby powyżej 16 roku życia, które pracują minimum 16 godzin tygodniowo ale z uwagi na inwalidztwo mają utrudniony dostęp do rynku pracy,
  • Osoby które w dniu rozpoczęcia pracy miały ukończone 50 lat oraz:
   • pracują minimum 16 godzin tygodniowo
   • zwolnione z National Insurance
   • wznawiające prace po co najmniej półrocznym okresie pobierania któregoś lub kilku z następujących zasiłków: Jobseeker’s Allowance, Severe Disablement Allowance, Income Support, Incapacity Benefit, State Pension oraz Pension Credit

Wysokość Working Tax Credit

Jak sami widzicie jest to bardzo skomplikowany podatek, który posiada wiele zmiennych takich jak status cywilny, posiadanie dzieci, wysokość wynagrodzenia, liczbę dzieci, czy dzieci chodzą do przedszkola, liczbę przepracowanych godzin przez Ciebie, liczbę przepracowanych godzin przez Partnera/Partnerkę, Twój dochód, oraz wasz wspólny dochód. Musimy także pamiętać że praktycznie co roku ustalane są nowe progi kwoty której nie możemy przekroczyć, dlatego nie ma jasnych tabel kto ile zasiłku dostanie.

Working Tax Credit kalkulator

Dlatego właśnie Rząd, przygotował bardzo przystępny kalkulator online, w którym odpowiadając na pytania jesteśmy w stanie sami wszystko wyliczyć. Cały proces zajmuje od trzech do pięciu minut i znajdziemy w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.
Tax Credits Calculator