Zgubiłem dowód w UK

lostidWyobraź sobie że pewnego zwykłego, normalnego dnia otwierasz portfel i mówisz sobie w myślach “zgubiłem dowód w UK”. Tragedia? Koszmar? Co robić?

W tym wpisie chciałbym poruszyć bardzo przykrą sytuację która może nas spotkać nie tylko w UK, ale także wszędzie za granicą – mowa tu o zgubieniu dowodu osobistego. Co robić? Jakie podjąć kroki? Gdzie się zgłosić?

Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Zgubiłem dowód w UK co robić?

Po pierwsze to bez paniki, nie masz dowodu – trudno – czasu nie cofniesz. W pierwszej kolejności możesz zadzwonić do swojego banku i zastrzec dokument. Oczywiście dokument nadal będzie „aktywny” jednak dla Twojego banku oraz innych banków korzystających z bazy dokumentów zastrzeżonych będzie bezużyteczny. Polecam w pierwszej kolejności zadzwonić do banku, bo pomimo faktu że takie zgłoszenie nie niesie ze sobą olbrzymich konsekwencji prawnych to:

  • już gdzieś w jakimś systemie odnotowano utratę dowodu i w przypadku jakichś problemów będziesz miał już pierwszą linie obrony,
  • samo zastrzeżenie dowodu w banku trwa około 5 minut i potrzebujesz do tego tylko podstawowych danych takich jak numer pesel, numer dowodu itp.

Najłatwiejszy krok za nami, teraz pora na kolejne, a są to zgłoszenie utraty dokumentu na Policję i do Konsulatu. I tutaj zatrzymajmy się na chwilę.

Mi osobiście pani w konsulacie w Manchesterze powiedziała że nie ma sensu tego zgłaszać do angielskiej Policji z dwóch powodów:

  • po pierwsze oni nic z tym nie robią, bo jest to dokument polski, a nie angielski. Gdyby dokument został Ci skradziony wtedy musiałbyś to zgłosić i Policja zaczęłaby prowadzić sprawę, jednak w przypadku zagubienia nic z tym nie zrobią. Polecam także wpis o tym jak Anglicy podchodzą do polskich dowodów osobistych.
  • po drugie, bardzo ciężko jest się w ogóle do nich dostać z takim zgłoszeniem. Jeżeli ktoś myśli że Policja w Polsce jest opieszała niech spróbuje zgłosić utratę dokutemu w UK. Ja osobiście próbowałem. Za pierwszym razem po 40 minutach oczekiwania dowiedziałem się że człowieka przyjmującego takie sprawy aktualnie nie ma i żebym przyszedł za trzy godziny. Gdy pojawiłem się po trzech godzinach nie pojawił się już nikt.

Więc zgłoszenie dokumentu na Policji pozostawiam Twojej osobistej decyzji, jednak trzeciego kroku nie możesz pominąć bo jest on najważniejszy i jako jedyny niesie ze sobą zadowalające nas skutki prawne czyli unieważnienie dokumentu. Trzecim punktem jest zgłoszenie utraty dokumentu w polskim konsulacie. Na terenie UK znajdują się trzy konsulaty, a ich adresy to:

Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Manchesterze
Adres:
Manchester One
51 Portland Street
M1 3LD, Manchester
Tel: 00 44 161 245 4130
Faks: 00 44 161 236 8709
e-mail: manchester@msz.gov.pl
W sytuacjach nagłych, wymagających pilnej interwencji konsula możliwy jest kontakt pod numerem telefonu: 07769975719.

Godziny przyjmowania interesantów:
od poniedziałku do środy od 10:00 do 14:00
w czwartek od 13:00 do 17:00
w piątek od 10:00 do14:00
Konsulat Generalny RP w Manchester obejmuje swoim okręgiem następujące hrabstwa (alfabetycznie):

Cheshire, Cumbria, Derbyshire, Durham,Greater Manchester, East Riding of Yorkshire,Lancashire, Leicestershire, Lincolnshire,Merseyside, Northumberland, Nottinghamshire,Shropshire, Staffordshire, Tyne and Wear,North Yorkshire, Rutland, South Yorkshire,West Yorkshire,Isle of Man oraz całość obszaru Walii.

Konsulat Generalny RP w Londynie

Adres:
73 New Cavendish Street
London W1W 6LS
Telefon:
0207 2913 900
0207 2913 934
http://www.londynkg.polemb.net/
Numer telefonu alarmowego, tylko w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji konsula np. zgony, wypadki polskich obywateli (czynny poza godzinami urzędowania) 07939594278.
Godziny przyjmowania interesantów:
od poniedziałku do środy od 9:00 do 14:00
w czwartek od 13:00 do 18:00
w piątek od 9:00 do 14:00

Konsulat Generalny RP w Edynburgu
Adres:
2 Kinnear Road
Edinburg EH3 5PE
telefon: 013 1552 0301
e-mail: edinburgh@msz.gov.pl
http://www.edynburgkg.polemb.net/
Numer telefonu alarmowego, tylko w sytuacjach wymagających natychmiastowej interwencji konsula np. zgony, wypadki polskich obywateli (czynny poza godzinami urzędowania) 07713488246
Godziny przyjmowania interesantów:
W poniedziałek od 13:00 do 18:00
Od wtorku do piątku od 9:30 do 14:30


Jeżeli już wybraliśmy konsulat do którego chcemy zgłosić utratę dowodu mam trzy opcję:
(UWAGA. Odpowiedni wniosek pobierzemy ze strony danego konsulatu albo dostaniemy go za darmo na miejscu)

  • dostarczyć odpowiedni wniosek pocztą,
  • dostarczyć wniosek faksem,
  • dostarczyć wniosek osobiście.

Pewnie Cię to nie zdziwi ale ja polecam złożyć wniosek osobiście. Na zgłoszenie utraty dowodu osobistego nie trzeba się umawiać, więc wystarczy po prostu przyjść w godzinach urzędowania poczekać kilkadziesiąt minut złożyć wniosek w postaci jednej kartki A4 i odebrać zaświadczenie o przyjęciu wniosku. Wniosek trafia do Polski w przeciągu jednego dnia roboczego i od tej pory Twój dowód jest nieważny, a Ty masz dwa miesiące na wyrobienie nowego.